O spacerach

Wszystko, co chciałeś wiedzieć, ale bałeś się zapytać.

Dlaczego spacerujemy zamiast jeździć?

Wyczerpująca odpowiedź na to pytanie mogłaby zająć kilka stron. Poniżej kilka powodów, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa:

  • Spacery są dostępne dla każdego. Być może jest to Twój pierwszy kontakt z końmi, być może się ich obawiasz. Spacer to doskonały sposób na oswojenie się z tymi magicznymi istotami będąc z nimi na równi; zauważenie, że mają swoje uczucia, lęki i opinie. Branża jeździecka zbyt często uczy nas traktowania konia jak maszyny i koncentruje się na jego kontrolowaniu zapominając o tym, że jest świadomą istotą mającą swoje zamierzenia i cele.

  • Noszenie jeźdźca nie jest czymś naturalnym dla konia. Nawet na płaskim terenie utrzymanie równowagi z człowiekiem na grzbiecie jest dla nich fizycznie trudnym zadaniem. Dobrzy jeźdźcy wiedzą, jak pomóc koniowi, ale nawet oni nie są dla niego obojętni.

  • Podczas spacerów w towarzystwie konia naturalnie pojawia się uważność. Wolny od troski o „kontrolowanie” konia siedząc na jego grzbiecie, twój umysł jest czysty i gotowy, aby zauważyć swojego konia i to, co on może zauważyć. Z bliska i osobiście, na równi z majestatyczną istotą, musisz zdobyć zaufanie konia, abyś mógł nawigować po ścieżce ze swoim spacerowym partnerem.

  • Masz mnóstwo czasu, aby szczegółowo przyjrzeć się otoczeniu. By być uważnym na zmysły. Być obecnym w naturze. Słuchać. Obserwować. Powoli doświadczać otaczającego Cię naturalnego środowiska oczami konia.

Jak przygotować się do spaceru?

Ubierz się w wygodne ubranie, odpowiednie do pogody. Będziemy spacerować po trawie i ścieżkach, więc wygodne buty to podstawa – niedopuszczalne są klapki ani sandały.

Konie mają bardzo czuły węch i nie lubią ostrych, nieprzyjemnych zapachów. Zadbaj o to, żeby Twój zapach ich nie odstraszał. Perfumami popryskaj się dopiero po spacerze, podobnie potraktuj alkohol i papierosy. I pamiętaj – spacer jest strefą wolną od palenia!

Częste pytania i odpowiedzi

Nie, nie musisz mieć żadnego doświadczenia z końmi. Pokażemy Ci, jak być blisko nich i poinstruujemy tak, aby wszyscy byli bezpieczni, w tym konie.

Spotkaliśmy wielu Spacerowiczów, którzy naprawdę się ich bali. Ale dzięki naszemu przewodnictwu i łagodności naszych koni opuszczali nas mniej przestraszeni i z szerokimi uśmiechami na twarzach. Pamiętaj, że niczego nie musisz. Wszystko odbywa się w Twoim tempie, a w każdej chwili, jeśli poczujesz się niekomfortowo, możesz oddać konia przewodnikowi.

Na spacer zabieramy maksimum 4 osoby i od 2 do 4 koni. Istnieje możliwość powiększenia grupy, ale wymaga to indywidualnych ustaleń.
Nie, chyba, że spacerujesz nie po raz pierwszy i wiemy, że tworzycie razem zgrany zespół. My znamy je najlepiej, wiemy jaki mają dziś dzień, jaki humor i jak dobrać je do Was tak, żeby spacer był przyjemnością dla obu stron.
Tak, najlepiej tak. Ale jeśli z jakiegoś powodu współpraca nie będzie Wam się układać, zobaczymy, czy możemy się pozamieniać.
Badania pokazują, że ludzie doświadczają wielu korzyści fizjologicznych podczas interakcji z końmi, w tym obniżonego ciśnienia krwi i tętna, zwiększonego poziomu beta-endorfin (neuroprzekaźników, które służą jako środki przeciwbólowe), zmniejszonego poziomu stresu, zmniejszonego uczucia złości, wrogości, napięcia i niepokoju oraz zwiększonego poczucia siły, zaufania, cierpliwości i poczucia własnej skuteczności.
Spacerujemy przez cały rok. Jedynym przeciwskazaniem jest bardzo niekorzystna pogoda – ulewny deszcz, silny wiatr, śnieżyca. W czasie upałów spacerujemy wcześnie rano i pod wieczór.
Godzinny spacer jest odpowiedni dla wszystkich. Dłuższe wymagają kondycji, jako że poruszamy się w terenie górzystym. Zaradny 8-9 latek powinien sobie poradzić. Natomiast samodzielnie prowadzić konia mogą dzieci powyżej 12 lat.

Jeśli pogoda jest naprawdę zła, odwołamy spacer i spróbujemy przełożyć go na inny dzień. Dotyczy to również upałów zbyt dużych, żeby spacer był przyjemnością dla zarówno dla Ciebie jak i koni. W przypadku dłuższych spacerów, jeśli pogoda zmieni się gwałtownie w trakcie, będziemy musieli sobie jakoś poradzić.

Tak, oczywiście. Pamiętaj jednak, że nie może się to odbywać kosztem Twojego bezpieczeństwa i komfortu konia, z którym spacerujesz. Jeśli chcesz, możesz poprosić o chwilę przerwy specjalnie w tym celu.

Nie. Większość rzeczy, którymi chciałbyś go nakarmić jest dla niego nieodpowiednia; poza tym część z nich ze względu na stan zdrowia jest na specjalnej diecie. W trakcie spaceru będą miały dość okazji, żeby zjeść to, co im nie zaszkodzi.

Nie. Psy różnie reagują na konie, a konie na psy; nie chcemy, żeby komuś stała się krzywda. Jeśli zamierzasz przyjść więcej niż raz, po uzgodnieniu możemy spróbować zapoznać Twojego psa z końmi.